Choď na obsah Choď na menu
 


 

Ako prebieha odber krvi?
Na odber krvi má darca prísť oddýchnutý, nemal by sa nachádzať v časovom strese. Pred darovaním by mal prijímať dostatok tekutín (vodu, ovocné šťavy, minerálku, čaj alebo kávu). Nemal by prísť hladný . Nemal by jesť 14 hod pred odberom žiadne tučné mastné jedlá a takisto 14 hod pred odberom nepite žiadne alkoholické nápoje ani nefajčite. (maslo, mlieko, smotanu, syr, vajca, tučné mäso, mäsové polievky, smažené potraviny, syr, vajca, čokoládu, orechy). Nie je však vhodné aby ste hladovali. Môžeteskonzumovať šálku kávy, čiernej kávy, ovocnej šťavy, netukovú žemľu, rožok, chleba so zaváraninou, s lekvárom ale bez masla.

Darca príde na odberové stredisko. Zoznam odberových stredísk spolu s pracovnými dobami nájdete aj na tejto stránke pod Kde a kedy sa dá darovať krv.

ObrázokObrázok

Pred odberom krvi sa darca musí zaregistrovať, musí mať pri sebe občiansky preukaz a kartu poistenca (Ak kartu poistenca náhodou nemáte so sebou stačí ak viete v akej poistovny ste poistený)vyplniť dotazník s otázkami,(nachádza sa aj na tejto stránke) pod a zároveň ako budúci darca krvi vyplniť evidenčnú kartu Červeného kríža. Musí sa podrobiť vyšetreniu krvného obrazu(bežný spôsob) alebo len hladiny krvného obrazu (mobilná odberová jednotka) teploty, tlaku krvi a vyšetreniu lekárom.

 

 

 

 

 Obrázok

 

 

 Pred odberom dostane malé občerstvenie najčastejšie napolitanku kávu alebo čaj .

 

 Po vyšetrení sa darca presunie do odberovej miestnosti , kde daruje krv za asistencie zdravotného personálu. Pri každom odbere krvi sa odoberie obyčajne 400 až 450 ml krvi. Odber trvá 5 - 10 minút.  Krv sa odoberá do krvného vaku, ktorý sa tiež nazýva krvná konzerva.

 

  Obrázok

 Obrázok

  Pri odbere sa najprv naplní malý krvný vak, s ktorého sa potom zistia krvnú skupinu, povrchový antigén vírusu hepatitídy B (HBsAg), protilátky proti
vírusu hepatitídy C (anti-HCV), protilátky proti vírusu AIDS (anti-HIV), testy na syfilis a pečeňový enzým ALT. Potom sa naplní veľký krvný vak.
O výsledkoch týchto vyšetrení Vás informujú iba v prípade že by Vaša krv nebola vhodná na použitie. Legitimáciu darcov krvi dostanete až pri druhom odbere. Po odbere dostanete 60 Sk gastrolístok ak ste darovali krv v NTS SR – nachádza sa v krajských mestách(za ktorý si nekúpite ani poradný obed). A pokiaľ darujete krv v HTO tak dostanete zopar šunkových chlebíkov a ktomu nejaký džús v hodnote 10 Sk. Ale nejdem to rozvádzať do podrobnosti sami uvidíte ak pôjdete darovať krv. Niektoré poistóvne poskytujú za darovanie krvi vitamínové balíčky. Zoznam týchto pois´tovný najdete aj na tejto stránke pod Ktoré poisťovňe poskytujú výhody darcom krvi.

 

Tak vela úspešných odberov

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.